Uluslararası MotorsporlarıWRC

Britanya’da Tanak son güne lider giriyor

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun 12’nci yarışı olan Büyük Britanya Rallisi’nin ikinci uzun günü tamamlandı. 7 etaplık ikinci günün sonunda lider Ott Tanak farkı az da olsa açmayı başardı.

Değişken hava şartları ile ıslak, çamurlu ve sisli Galler etaplarında devam eden Dünya Ralli Şampiyonası’nın Büyük Britanya ayağında son güne Ott Tanak lider giriyor. Şampiyonluk mücadelesi veren 3 pilotun ilk 3 sıraya yerleştiği rallide Toyota pilotu Ott Tanak az da olsa farkı açtı. 7 etaplık Cumartesi gününde her etap sonunda ufak ufak farkı açan Tanak, günün son etabında en iyi dereceyi yaparak ikinci ile olan farkı 11 saniyeye çıkardı.

Şampiyonanın üçüncü sırasındaki Hyundai pilotu Thierry Neuville güne liderin 8,4 saniye gerisinde dördüncü sırada başlamıştı fakat günü liderin 11 saniye gerisinde ikinci sırada tamamladı. Geçilen 7 etabın ikisini kazanarak tırmanan Neuville birincilik mücadelesinin içinde kalmayı başardı.

Yol notlarında yaşanan sıkıntı ile bankete düşen Citroen pilotu Sebastien Ogier, kaybettiği süre ile üçüncü sıraya düşse de Neuville’in sadece 6 saniye gerisinde o da birincilik mücadelesi verebilecek konumda.

Cuma gününe liderlik eden Toyota’nın İngiliz pilotu Kris Meeke Cumartesi günü istediği tempoyu tutturamadı ve günü dördüncü sırada tamamladı. Meeke, Takım arkadaşı Tanak’ın 26 saniye gerisinde yer aldı. Hyundai pilotu Andreas Mikkelsen beşinci sıradaki yerini korudu fakat günün sabah bölümünde geçilen 3 etabı da kazanan Elfyn Evans’ın baskısını hissetti. M-Sport Ford pilotu Evans,  sekizinci sıradan başladığı günü Mikkelsen’in 4,5 saniye gerisinde altıncı sırada tamamladı.

Teemu Suninen, Pontus Tidemand, Craig Breen ve Kalle Rovanpera sırasıyla ilk 10’u tamamlayan isimler oldular. Rallinin finali Galler’in kuzeyinde geçilecek. İkişer etaplık iki kısmı yaklaşık 5 kilometrelik “Great Orme” etabı ayıracak. Toplamı 38 kilometre olan 5 etap sonunda ralli sona erecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı