Uluslararası MotorsporlarıWRC

Belçika Rallisi’ni Neuville kazandı, Hyundai duble yaptı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun sekizinci yarışı Belçika’da yapıldı. Kendi evinde yarışan Hyundai pilotu Thierry Neuville zafere ulaşmayı başardı.

Estonya Rallisi’nde yaklaşık 1 ay sonra, 13-15 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılan Belçika Rallisi’ni, Hyundai’nin Belçikalı sürücüsü Thierry Neuville kazandı. İlk kez Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Belçika, asfalt karakterli 20 özel etaptan oluştu. Neuville, hatasız performansıyla 7 etap zaferi elde ettiği rallinin dördüncü etabında aldığı liderliği kaptırmadı ve zafere ulaşmayı başardı. Bu sezon Safari Rallisi’nde de zafere çok yaklaşan fakat kırılan süspansiyonu ile yarış dışı kalan Neuville, 2020 Monte Carlo Rallisi’nden sonra ilk zaferini elde etti. Bu zafer ayrıca Hyundai takımının Şubat ayında yapılan Arctic Finlandiya Rallisi’nde bu yana aldığı ilk zafer oldu.

Hafta sonunun yıldız isimlerinden biri de Hyundai takımının İrlandalı pilotu Craig Breen idi. Rallinin ikinci ve üçüncü etabı sonrası ralliye liderlik eden, 4 kez de en iyi etap derecesi elde eden Breen, 3 gün boyunca Neuville’in en yakın takipçisi konumundaydı. Rallinin ikinci gününde takımın emriyle Hyundai pilotları tempolarını korumaya geçince ikinciliğe razı olan Breen, takım arkadaşının yaklaşık 30 saniye gerisinde finiş gördü ve Hyundai’ye duble getirdi.

Rallinin ilk gününün sabah bölümünde yanlış lastik seçimiyle çıkan Toyotalar, 3 Hyundai pilotunun ardında kalmışlardı. Aynı gün öğleden sonra tempoları yükselen Toyota pilotları Elfyn Evans, Kalle Rovanpera ve Sebastien Ogier mücadeleci konuma geldiler. Daha sonra Hyundai pilotu Ott Tanak’ın sorun yaşayıp gerilere düşmesiyle 3 Toyota pilotu podyum mücadelesine girdi. Birkaç kez yerleri değişen ve hafta sonu boyunca çok yakın mücadele Toyota pilotlarından Rovanpera, 17’nci etapta en iyi dereceyi yaptıktan sonra 18’inci etapta Evans’ı geçti ve üçüncülüğe yükseldi. Kalan etaplarda yerini kaybetmeyen Rovanpera 6,5 saniye farkla podyuma çıkmayı başardı. Şampiyon Ogier, henüz rallinin 3’üncü etabında lastik patlatıp altıncı sıraya geriledi. Daha sonra temposunu arttırıp, iki de etap zaferi elde ettikten sonra takım arkadaşlarıyla podyum mücadelesine girse de son günün ilk etabında yine lastik patlattı. Ogier podyumdan sadece 4 saniye uzakta beşinci sıradayken zaman kaybetti ve fark açıldı. Böylece Evans dördüncü, Ogier beşinci oldu.

Rallinin ilk etabının lideri, Hyundai takımının iddialı ismi Ott Tanak, ilk gün motor problemleriyle takım arkadaşlarının ardında üçüncü sırada kaldı. İkinci gün 9’uncu etapta lastik patlatıp çok zaman kaybeden Tanak üçüncü sıradan altıncı sıraya geriledi ve finiş gördü. Ekstra 5 puan veren avantaj etabında ilk sırada yer alan Tanak ekstra 5 puanı almayı başardı. Estonyalı sürücü, böylelikle hafta sonunu 13 puanla kapattı.

Avantaj etabında Ogier ikinci bitirip fazladan dört puan kazanırken, Neuville üçüncü bitirip üç puan, Rovanpera ikinci bitirip iki puan kazandı. Son puan ise bu etabı beşinci bitiren Evans’a gitti. Neuville, topladığı puanlarla beraber şampiyonluk savaşında Sebastien Ogier ile arasındaki puan farkını 38’e indirdi ve Elfyn Evans ile puanını eşitledi. Rovanpera bitime dört ralli kala 63 puan geride kalırken, Tanak da 75 puan geride beşinci sırada yer alıyor.

Rallinin şanssız takımı M-Sport, iki ekibiyle de puan alamadı. Üçüncü etapta yüksek süratte yoldan çıkan ve takla atan M-Sport pilotu Fourmaux ralliye erken veda etti. Takım arkadaşı Gus Greensmith de dördüncü etapta yoldan çıkıp çamura saplandı ve günü tamamlayamadı. Toyota’dan Takamoto Katsuda da kaza yaparak yarışı bitiremedi. 10’uncu etapta büyük bir kaza yapan Katsuda yoldan çıktı ve takla attı. Katsuda kaza yapmadan önce altıncı sıradaydı. WRC kategorisinde yarışan son isim Pierre-Louis Loubet de 9’uncu etapta kaza yaparak yarış dışı kaldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı