KKTC KLASİK OTOMOBİLKKTC MotorSporlar

Başkent sokaklarında nostalji rüzgarı

KTKOD’un “2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası”nın sekizinci faaliyeti “2. Rock Oil Şeher’de Gece Klasik Otomobil Rallisi” bu yıl da merhum üye Yusuf Tosun anısına yapıldı.

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, “2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası”nın sekizinci faaliyeti ve sezonun üçüncü klasik otomobil rallisi olan “Şeher’de Gece Klasik Otomobil Rallisi”ni 1 Eylül 2019 Pazar akşamı Lefkoşa sokaklarında gerçekleştirdi. Rock Oil sponsorluğunda yapılan ralli, Lefkoşa’da bulunan Özel Etnografya Müzesi ve Şeherde Meyhane Restoran park yerinde start aldı. Klasikler, Lefkoşa sınırlarında gerçekleşen yarışta en iyi dereceleri yapmak için mücadele ettiler.

Yusuf Tosun,  kabri başında anıldı
KTKOD üyesi, merhum Yusuf Tosun anısına yapılan yarışa katılım yüksekti. Tosun ailesinin de hazır bulunduğu yarıştan bir gün önce Yusuf Tosun, Lefkoşa’daki kabri başında anıldı. Duygu dolu anma etkinliğine, Tosun ailesi ve dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayelerinde gerçekleştirilen yarışa, 49 klasik araç katıldı. 49 aracın 13’ü ilk kez yarışa katılırken, 9 ekibin de pilot ve co-pilot kadınlardan oluşması dikkat çekti.

Kazanan Kelebek ailesi
Lefkoşa Yenişehir bölgesinde bulunan Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi ve Şeherde Meyhane Restoran Park alanında başlayan yarış, yine aynı bölgede tamamlandı. Yaklaşık 90 dakikalık parkur, üç Sabit Hız Testi’nden oluştu. Lefkoşa’nın serin gece ortamında gerçekleşen yarış sonrası neticeler açıklandı ve ödüller törenle verildi. Yarışı 2018 şampiyonu Ali-Pembe Kelebek ekibi 1979 model Mercedes Benz 350 SL araçlarıyla kazanarak Genel Klasman birincisi oldular. İkincilik 1983 Model Mercedes Benz W123 otomobilleriyle Ertan-Ayşe Namlı’nın olurken üçüncülük kürsüsünde ise 1976 model Ford Escort MK2 klasikleriyle Halil-Gizem Erhan çifti yer aldı. Salih-Yonca Çeliker ekibi ise SHT 2’deki ideal süreye 0,012 SN yaklaşarak yarışın “Best Time” ödülünü kazandı.

Diğer klasman birincileri ise şu şekilde;
E kategorisinde İsmet-Ayşe Tufan, F kategorisinde Olgun-Ecem Bıçak, G kategorisinde Murat-Safiye Osmanoğlu, Çiftler kategorisinde Salih-İpek Ünüvar, Turing Kategorisinde Cevdet-Sinem Boğaçhan, Kadınlar Kategorisinde Jale Kuset-İpek Coşkuner, VW Beetle kategorsisinde ise İsmet-Ayşe Tufan ekiplerinin oldu.

Müzeyi gezdiler, tarihe yolculuk yaptılar
Yarış başlamadan önce klasik severler, Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi’ni de gezme fırsatı buldu. Derneğin gerçekleştirdiği faaliyet kapsamında müze, yarış öncesi ziyaretçilere açıldı. Çok sayıda klasik sever, Kıbrıs tarihinin izlerini taşıyan müzeyi gezerek, fotoğraflar çekti, geçmişe yolculuk yaptı.

Aliusta: Final mevsimi başlıyor, heyecan artıyor
KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, her etkinlikte çıtayı daha yukarıya çıkardıklarını belirterek klasik severler ailesini de büyütmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Motorsporlarına gün geçtikçe ilginin arttığını, yaptıkları doğru ve başarılı faaliyetlerle klasik araç tutkusunu yaymayı başardıklarını vurgulayan Aliusta, Şeher’de Gece Rallisi yarışına 13 yeni ekibin katılmasının kendilerini gururlandırdığını belirtti. Aliusta, 49 ekibin içerisinde pilot ve co-pilot olmak üzere 9 ekibin de kadınlardan oluştuğuna dikkat çekerek “Doğru işler her zaman tercih edilir. Kadınlarımızı da pistlerde, yarışlarda ve rallilerde görmek bunu onurlandırıyor” dedi. Aliusta, sponsorlarına ve klasik severlere derneğe duydukları güven ile yarışlara verdikleri destek için teşekkür ederek, bir sonraki faaliyetin ise şampiyona için önem arzettiğini ve finaller öncesi kilit durumda olduğunu söyledi. 22 Eylül Pazar günü Segafredo Zanetti ana sponsorluğunda olacak olan rallinin çalışmalarına başladığını belirten Aliusta, artık final mevsimine başlandığını ve tüm klasik severlerin ve üyelerin kalan üç faaliyete de katılımlarının önemli olduğu vurguladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı