FORMULA 1Uluslararası Motorsporları

Avustralya Grand Prix’i ertelendi, takvim güncellendi

FIA, 2021 Formula 1 takvimini onaylamasının ardından Avustralya ve Çin Grand Prix’lerinin mevcut Pandemi kurallarıyla yapılamayabileceği konuşuluyordu. Yapılan görüşmelerin ardından hem Avustralya, hem de Çin yarışı ertelendi.

Geleneksel olarak her yıl sezonun açılış yarışı olarak yapılan Avustralya Grand Prix’i, geçtiğimiz sezonun ardından bu sezon da açılış yarışı olarak yapılamıyor. Ülkenin sıkı Pandemi seyahat koşulları nedeniyle ertelenmesi için yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve Avustralya Grand Prix’i Kasım ayına ertelendi. Böylece sezonun açılışı 28 Mart tarihinde Bahreyn’de yapılacak.

Yarış sayısını düşürmek istemeyen Formula 1 yönetimi, tarihin en yoğun yarış sayısı olan 23’ü korumak istiyor. Planlanan tarihten 1 hafta sonra başlayacak olan takvimin yine 1 hafta geç tamamlanması ön görüldü.

Yine yayınlanan takvimde sezonun üçüncü yarışı olarak planlanan Çin Grand Prix’i de Çin’deki sıkı seyahat koşulları nedeniyle ertelendi. Çin’den boşalan tarihe 14 yıl aradan sonra geçtiğimiz sezon ilk kez yapılan Imola Grand Prix’i konuldu. İlk takvimde “Daha sonra açıklanacak” notuyla paylaşılan 2 Mayıs tarihi yine boş bırakıldı fakat otoritelere göre o tarihte Portekiz Grand Prix’i yapılacak.

Sezonun dördüncü yarışı olan İspanya Grand Prix’inden sezonun 19’uncu yarışı olan Meksika’ya kadar bir değişiklik yapılmazken, Brezilya 1 hafta öne alındı ve Avustralya Grand Prix’i 21 Kasım’a, Brezilya’dan sonraya alındı. Suudi Arabistan ve sezon finali Abu Dhabi de 1 hafta öne alınırken, Çin Grand Prix’i için tarih açıklanmadı. Organizatör ve Çin hükümetinin görüşmelerinin sürdüğü açıklanırken 2021’de Çin Grand Prix’inin yeniden bir tarih alabileceği yönünde kapı açık bırakıldı.

Geçtiğimiz sezon olduğu gibi Pandemi şartlarına göre ilerleyecek olan sezonun takvimi şu şekilde;

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı