Uluslararası MotorsporlarıWRC

Arktik Finlandiya’da kazanan Tanak oldu

Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2021 sezonunun ikinci yarışı, Finlandiya’da, Arktik Finlandiya adıyla yapıldı. 3 günlük ralliyi 2019 şampiyonu, Hyundai pilotu Ott Tanak kazandı.

2019 yılında şampiyon olduktan sonra 2020 sezonuna Monte Carlo’da yarış dışı kalarak başlayan Estonyalı sürücü Ott Tanak, 2021 sezonuna da Monte Carlo’da yarış dışı kalarak başladı. Sezonun ikinci yarışı için mental olarak kendini hazırlamayı başaran Hyundai sürücüsü Ott Tanak, zorlu Arktik Finlandiya Rallisi’ni rahat kazanmayı başardı.

Pandemi nedeniyle takvimin tek “saf kış” rallisi olan İsveç Rallisi’nin iptal edilmesiyle yerini alan Arktik Finlandiya Rallisi, 26-28 Şubat 2021 tarihleri arasında yapıldı. İlk gün 2, ikinci gün 6 ve son gün yine 2 etabın geçildiği Arktik Finlandiya Rallisi’nde baştan sona liderliğini korumayı başaran Tanak zafere ulaşmayı başardı. Toplamda 5 etap zaferi elde eden Tanak, avantaj etabından da aldığı 2 puanla ralliyi 27 puanla tamamladı.

Rovanpera liderliğe yükseldi
WRC kariyerindeki ikinci sezonuna başlayan Toyota’nın genç pilotu Kalle Rovanpera, hafta sonunun dikkat çeken isimlerinden biriydi. Rallinin ilk gününü Craig Breen’in ardında üçüncü sırada tamamlayan Rovanpera, ikinci gün yükseldiği ikinciliği kaptırmadı. Son gün Thierry Neuville’den baskı görse de ikinciliğini korumayı başardı ve liderin 17,5 saniye ardında kariyerinin en iyi sonucunu yakalayarak ikinci oldu. Rovanpera ayrıca avantaj etabını da kazanarak ekstra 5 puanı hanesine yazdırarak şampiyonada liderliğe yükseldi.

Neuville podyumu tamamladı
Ralli zaferi için takım arkadaşı Tanak’ı zorlayamayan fakat ikincilik ve şampiyona liderliği için mücadele eden Neuville, ikinci gün Breen’i geçtikten sonra Rovanpera ile olan farkı 2 saniyenin altına indirmişti. Son gün geçilen iki etabın ilkinde sadece 0,1 saniye yavaş kalan Neuville, son etapta 0,3 saniye daha kaybetti ve üçüncülüğe razı oldu. Avantaj etabında da üçüncü olan Neuville, aldığı puanlarla şampiyonada Rovanpera’nın ardından ikinci sırada yer aldı.

Breen dördüncü oldu, Hyundai ilk 4’e 3 araç soktu
Hyundai takımının üçüncü pilotu Craig Breen, istikrarlı performans sergileyerek dördüncü oldu. İlk günü ikinci sırada bitiren Breen, önce Rovanpera’ya ardından da Neuville’e geçilmekten kurtulamadı fakat Evans’tan baskı görse de dördüncülüğü korudu. Breen ayrıca Avantaj Etabı’nda da en iyi ikinci zamanı yaparak hanesine ekstra 4 puan eklemeyi başardı. Böylelikle rallinin ilk dört sırasında üç Hyundai sürücüsü yer almış oldu.

Monte Carlo’nun galipleri Finlandiya’da zorlandı
Sezonun ilk rallisi olan Monte Carlo’da galibiyet savaşı veren Toyota pilotları Sebastien Ogier ile Elfyn Evans bu rallinin şanssız ekipleriydi. Karlı zeminde istediği performansı sergileyemeyen Evans beşinci olurken, lider olduğu için etaplara ilk sırada çıkmanın dezavantajını yaşayan Ogier önce gerilerde kaldı. Daha sonra kara saplandı ve yarış dışı kaldı. Son gün ekstra puanlar için etaba çıkan Ogier avantaj etabında ancak beşinci olabildi.

Oliver Solberg beğeni topladı
Toyota’nın test sürücülerinden Takamoto Katsuta, güçlü bir performans sergileyerek altıncı olurken, hafta sonunun belki de en çok dikkat çeken ismi olan Oliver Solberg yedinci oldu. Hyundai’nin genç yeteneği Solberg, WRC kariyerindeki ilk rallisine zorlu şartlarda yapılan Arktik Finlandiya Rallisi’nde çıktı ve hızıyla herkesi etkiledi. Ralliyi altıncı sırada bitirmek üzereyken son etapta spin atarak 15 saniye kaybetti ve yedinciliğe geriledi.

M-Sport Finlandiya’da zorlandı
M-Sport Ford sürücüleri, zorlandıkları Arktik Finlandiya Rallisi’ni sekizinci ve dokuzuncu bitirdiler. Teemu Suninen, takım arkadaşı Gus Greensmith’in yaklaşık 1,5 dakika önünde sekizinci oldu.

WRC2 Lappi’nin
İlk 10’u tamamlayan isim WRC2’nin galibi Esapekka Lappi oldu. WRC2 sınıfında Volkswagen Polo GTI ile mücadele eden Esapekka Lappi zafere ulaşırken, sezonun ilk yarışında WRC2’yi kazanan Andreas Mikkelsen ise ikinci oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü ayağı 22-25 Nisan 2021 tarihleri arasında Hırvatistan’da gerçekleştirilecek.

2021 WRC Puan Durumu:
1.Kalle Rovanpera………..39 Puan
2.Thierry Neuville………….35
3.Sebastien Ogier………….31
4.Elfyn Evans………………..31
5.Ott Tanak……………………27
6.Craig Breen………………..16
7.Takamoto Katsuta………..16
8.Dani Sordo………………….11

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı