Drag Nedir?


 

drag-nedir

Drag yarışları (Kalkış yarışları) genellikle Otomobil ve Motorsikletlerin yarıştığı, bir seferde iki aracın asfalt zemin üzerinde kalkış yaptığı ve belirlenen mesafe sonundaki bitiş çizgisini ilk geçenin kazandığı bir motorsporudur.

Standardı 402 metre (1/4 mil) mesafeyle yapılan yarışlarda pist 782 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde olmalıdır. 30 metrelik lastik ısıtma bölümünün ardından 402 metrelik yarış parkuru ve 350 metrelik durma mesafesi olmalıdır. Drag yarışlarının 300 metre ve 200 metre (1/8 mil) şeklinde yapılan versiyonları da mevcuttur.

Araçlar, Ön çekiş, Arka itiş, 4 tekerlekten çekiş ve motor hacmi gibi kriterlere göre kura veya organizatorün belirleyeceği şekilde eşleşirler. Kalkış sırasında iki kez erken kalkış yapanın bir kez mağlup sayıldığı, rakibinin güzergahına girenin de diskalifiye edildiği yarışlarda, Rakibine iki kez üstünlük sağlayanın bir üst tura geçtiği, eleme usülü ile finale kadar gelen yarışmacının finalde de rakibine üstünlük sağlayarak birinci geldiği yarış çeşitidir.

Motorsporlarının her dalında olduğu gibi güvenlik Drag yarışlarında da önde gelir. Yarış tulumu, Kasket, 4 noktadan sabitlendirilmiş emniyet kemeri gibi kriterlere uyulması gerekirken, Araç içerisinde sabit olmayan hiç birşey olmamalı, sabit bir yangın söndürücü olmalı, yürüyen aksam veya mekanik aksamdan herhangi bir sıvı sızdırma veya kırık çatlak olması durumunda verilen süre içerisinde tamir edilmelidir aksi takdirde yarışmacı diskalifiye edilir.

Daha fazla bilgi için… 2013 Drag Talimatları..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı