WRC

WRC, Ralli ülkesi Finlandiya’da başlıyor

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 8’inci ayağı, bir ralli ülkesi olan Finlandiya’da bugün başlıyor. 4 gün sürecek olan rallide ekipler 26 etap geçecekler.

Polonya’da yapılan yarışın ardından sıra Finlandiya’da. Takvimin en zorlu yarışlarından biri olan Finlandiya rallisi, aynı zamanda en keyifli ve heyecanlı yarışlardan biri. Çok süratli etaplara sahip Finlandiya’da geçtiğimiz senenin galibi Sebastien Ogier, Efsanevi Ouninpohja etabını ortalama 130 km/s ile geçmişti.

Pürüzsüz, bombeli yollar yarışmacıların limitlerini zorlamaları için birebir fakat hata cezasız kalmıyor. Yüksek süratte yapılan ufak bir hata, 180 km/h ile ağaçlara çarpmaya sebep olabiliyor. Ralli’nin dalgalı ve onlarca zıplaması bulunan etaplarında yol notları bir o kadar daha önem kazanıyor.

Ralli tarihinin en önemli yarışcıları, Fin pilotlar için bu ralli çok büyük önem arz ediyor. Fin olmayan pilotların ise Finlandiya rallisinde büyük bir etki bırakması genellikle zor oluyor. 63 kez yapılan ralliyi 52 kez Fin pilotlar kazandı. Bunların içinde Hannu Mikkola ve Marcus Gronholm 7’şer kez kazanmayı başardı. Son 3 sezon Sebastien Loeb ile Sebastien Ogier Fransızları zirveye taşıyan isimlerdi.

Bugün (31 Ağustos 2014 Perşembe) koşulacak 4 etap ile start alacak olan Ralli’de ikinci gün 9 etap, üçüncü gün 10 etap ve son gün 3 etap daha koşulup son bulacak. Toplamda 26 etap geçecek olan yarışmacılar 360 kilometre özel etap mesafesinde mücadele verecekler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı