KKTC MotorSporlarKKTC RALLİTigin KişmirYazarlar

Tigin Kişmir: Kuzey Kıbrıs E-Ralli Şampiyonası

Merhabalar.

10 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar hepimiz evlerimizdeyiz. Sebebi ise Kovid-19 salgını. Tabii Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu bu arada boş durmadı ve dijital platform üzerinden faaliyetlerine devam etti.

Kuzey Kıbrıs E-Ralli Şampiyonası, Codemasters’ın geliştirdiği Dirt Rally 2.0 Oyunu ile PS4, PC ve XBOX ile tüm platformlardan oynanabilmektedir. Dirt Rally 2.0, Dünya’nın en iyi simülasyon oyunu olarak kanıtlanmış ve Dünya’mızı etkileyen Kovid-19 nedeniyle dünyadaki tüm ralli pilotları ve takımları da Dirt Rally 2.0 üzerinden antrenman ve gelişimlerine devam etmektedir.

Şampiyona başlamadan KKTOK resmi sitesinden yaptığı duyuru ile 12 yarıştan oluşacak olan bir E-şampiyona başlattı. Şampiyona direktörlüğüne Ergi Özbek’i getirmiş, yarışmacılarla ilişkiler sorumluluğunu da Arda Öksüzoğlu’na verdiğini belirtmişti.

E-Şampiyonaya yapılacak olan kayıtlar merak ediliyordu. E-şampiyona 2 kategori üzerinden yapılacaktı. Kategoriler R5 ve R2. Bunun yanında takımlar şampiyonası da yapılacaktı. Kayıtlar tamamlandıktan sonra ilginin ne kadar çok olduğu ortaya çıkmıştı. R5 kategorisinde 76 sporcu R2 kategorisinde ise 36 sporcu toplamda 112 sporcu şampiyonaya kayıt yaptırmıştı. Bireysel kayıtların dışında 11 takım kaydı da yapılmış ve E-Şampiyona 25-26 Nisan 2020 tarihleri arasında Monte Carlo Rallisi ile başladı.

İlk yarış tamamen asfalt olarak koşulacaktı fakat Monte Carlo Rallisi etaplarının büyük bir kısmı, yani yaklaşık %95’lik bir bölümü buz ve kardan oluşuyordu. Mücadelenin sadece rakip sporcularla değil doğa şartlarıyla da yapılması gerekecekti. Gerçekte olduğu gibi Dirt Ralli 2.0 oyunu da sürprizlere açık bir yarış olacaktı. Sürat yaptığınız bölümlerde siyah buz diye bilinen asfalt renginde buzlu alanlar, viraj içlerinde kaygan buzlu ve karlı zeminler sürücülere sürprizler yaratıyordu.

Büyük bir mücadelenin ilk etabı  “Col De Turini Sprint” le başladı. R5 kategorisinde en iyi zamanı Ege Aktunç 03:40,831 ile yapmıştı. İkinci iyi zamanı İbrahim Argün 03:43,683, üçüncü zamanı Cem Batuhan Evcil 03:44,168, dördüncü zamanı Güner Şevketoğlu 03:47,472 ve beşinci zamanı ise Canben Özpaşa 03:50,861 ile yapmışlardı. İlk beş sürücü 10 saniye gibi bir zaman dilimi içerisine sıkışmış ve büyük bir mücadele veriyorlardı. R2 kategorisinde ise Berke Yavuz yarışa hızlı başlamış ve liderliği ele geçirmesini bilmişti. Monte Carlo rallisi toplamda 9 özel etaptan oluşuyordu ve yarışın sonunda R5 Kategorisinde ilk Beş içine giren sporcular şu şekilde olmuştur;

R5 Kategorisi:
1.Ege Aktunç
2.Cem Batuhan Evcil
3.İbrahim Argün
4.Niyazi Yorgancıoğlu
5.Berke Zeki
R2 kategorisi
1.Berke Yavuz
2.Hüseyin Yarkıner
3.Murat Can Şen
4.Salih Hafız
5.Cevdet Öcal

Bir sonraki yarış olan İsveç Rallisi için sporcular antrenmanlarına başlamışlar ve bu sefer tamamen kar tepelerinin içerisinde hızlı bir yarışa gideceklerdir.

#evdekalgüvendekal
Motorsporlarını sevin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı