Tigin KişmirYazarlar

Tigin Kişmir: “İmkânsızı hemen yaparız, Mucize biraz zaman alır”

Tarihte biraz geriye gitmek istiyorum. Yaklaşık 35 yıl geriye.

Sene 1985-86. Ben henüz 11 yaşlarında bir çocuktum. Başarı dershanesine gidiyorum. Öğretmenimizle ders arasında sohbete başlıyoruz ve sohbet esnasında öğretmenimiz bize ilerideki hedeflerinden ve vizyonundan bahsediyor. Neydi bu hedef ve vizyonu? Üniversite kurmak ve kendi otomobilini üretmek.

Tabii çocuk aklımla hemen soruyorum. O dönemlerde üniversite tam olarak ne anlama gelir bilmiyorum tabii. “Dershaneniz var fakat otomobili nasıl yapacaksınız?

Öğretmenimizin cevabı gecikmiyor. Dün gibi aklımda.

“Çocukken Baf’a bağlı köyümde çamurdan araba yaparak kendime oyuncak yaratıyordum. çünkü o yıllarda oyuncak bulmayı bırakın görmemiz bile mucizeydi. Ve o dönemde kendime söz verdim kendi arabamı üreteceğim” demişti.

Zaman geçti, yıllar geçti ve dershanedeki öğretmenimin muhteşem vizyonuyla 1988’de üniversitesini kurdu. Yıllar geçmeye devam etti, zaman su gibi aktı ve kurduğu üniversite dev bir marka oldu ve büyümeye devam ediyor. Bize dershanede anlattığı ilk hedefini tamamlamıştı.

Küçük yaşlarda kurduğu hayallerin peşinden koşarak ve ilkini gerçekleştirdikten sonra diğer hayalinin peşine düşmüştü ve gerçekleştirme zamanı gelmişti. Ülke standartlarımızın çok üstünde büyük bir vizyon ve cesaretle hayali olan araba üretim fabrikasının temellerini attığında bir anda 35 yıl geriye gittim ve dershanede öğretmenimizin bize anlattığı hayalleri aklıma geldi. Helal olsun, hepimiz örnek almamız gerekir.

Askerlik yaptığım yerde bir yazı vardı “İMKÂNSIZI HEMEN YAPARIZ, MUCİZE BİRAZ ZAMAN ALIR” ve evet mucize biraz zaman aldı ama çok da güzel oldu.

GÜNSEL B9 Prototip gibi değil sanki de 1000’lerce üretilmiş bir araba gibi. Prototip nedir? Bir kavram ya da süreci test etmek ya da çoğaltılmış ve öğrenilecek bir şey gibi davranmaya yönelik inşa edilmiş, bir ürünün erken örneği, modeli ya da sürümüne denir.

Geçtiğimiz günlerde GÜNSEL B9 ‘u ile test sürüşü yapmam için davet edildim. Açıkçası bu davet beni son derece heyecanlandırmıştı, çünkü proje başladığı ilk günden itibaren, üretici kendimmiş hissi veriyordu bana. Prototipi üretilen araçta kendimden bir parça görüyordum ve hissediyordum.

Yukarıda yazdığım gibi GÜNSEL B9 sürerken, seri üretimde olan sanki de 1000’lerce üretilmiş bir araç hissi veriyordu ve araçtan inmek istemiyordum. Konfor, denge, hızlanma, fren mesafesi ve fren hassasiyeti, süspansiyon, iç dizayn, kullanılan son teknoloji ekipmanlar, direksiyonu tutarken spor bir araç kullanım hissi, sessizlik, dış görünüş yani her şeyiyle bir dünya markası araba sürüyormuş gibi hissettiriyor.

GÜNSEL, “Yenilikçi, verimli ve şık” sloganıyla tanıtılmaktadır. GÜNSEL, otomotiv sektörünün geleceği olan elektrik teknolojisi kullanımını bünyesine katarak. Zarif ama güçlü çizgilerle temsil edilen GÜNSEL B9’un 160 beygir gücüne eşdeğer 120 KW elektrik motoru ile 8 saniyede 0’dan 100 km’ye ulaşılması hedefleniyor. GÜNSEL B9’un üretiminde kompozit ve alüminyum kullanılması, konvansiyonel otomobillere göre daha verimli bir aracın geliştirilmesine yol açacaktır.

GÜNSEL B9’da kullanılacak bir diğer dikkat çekici özellik ise rejeneratif fren sistemidir. Bu rejeneratif fren sistemi ile geleneksel araçların fren sistemlerinde genellikle kaybolan ısıya dönüşen enerji aslında bu modelde geri kazanılacaktır. Yoğun trafik koşullarında bile hızlanma ve frenleme döngüleri daha az enerji tüketecektir.

B9’un diğer dikkat çeken özelliği ise tek bir şarjla 350 kilometre yol alabilmesidir. Yani Kıbrıs’ta herhangi bir yere gitmek ve tek şarjla geri dönmek için yeterlidir.

Daha çok detay ve teknik bilgi verebilirim tabii ki fakat yukarıda yazdıklarım ve sürüş sırasında almış olduğum zevk inanınki paha biçilemez bir prototip olmuş. B9 seri üretime gelinceye kadar gelişimine devam edecektir. Bu haliyle bile Dünya’nın dev markalarıyla rekabet edebilir düzeydedir.

GÜNSEL marka otomobil, büyük bir hayalin, çalışkanlığın, inanç ve başarma arzusunun somut bir örneğidir. Üretim tesislerinin GÜNSEL otomobil ile birlikte kurulması, ülkemizin ve genç nesillerin geleceği için önemli bir endüstriyel atlama taşıdır. Geleceğimiz milli bilinçle hareket etmek, bilgiye ve yeniliğe önem vermek üzerine kurulacaktır ve öncülüğünü de Günsel ailesi yapmıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan S. Günsel, tüm Günsel ailesi ve “GÜNSEL” markasını hayata geçiren tüm ekip arkadaşlarına sonsuz ve milyonlarca kez teşekkür ederim.

İyi ki varsınız.

#vizyon meselesi

Bizim üretimimiz, sahiplen, sahiplendir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı