KKTC MotorSporlarKKTC RALLİTigin KişmirYazarlar

Tigin Kişmir: 2005 Kuzey Kıbrıs Ralli Şampiyonu Göksel Macila

Tüm takipçilerime ve okurlarıma tekrardan selamlar. Uzun bir aradan sonra yine sizlerle buluşmanın heyecanı ile bugünkü yazıma başlamak istiyorum. Bugünkü yazımın kahramanı, 2005 yılında Kuzey Kıbrıs Ralli Şampiyonu ve Grup N Şampiyonu Göksel Macila olacak.


Göksel Macila, 15 Nisan 1972 yılında dünyaya gözlerini açtı. Kendini üç kelime ile anlatır mısın? sorum üzerine “Hırslı, Hız tutkunu, Aksi” olarak tanımlarken kendi karakterinde en sevdiği özelliğinin hırslı olmasını söylüyor. Beğendiğini söylediği bu özelliği ile yaptığı her işte başarılı olduğu gerçeğini bizler de görüyoruz ve takdir ediyoruz.

Ralli sporu ile aktif sporcu olarak 2002 yılında tanışan Göksel Macila, çocukluğundan itibaren bu sporun kendisi için bir tutku olduğunu anlatırken gözündeki parlamayı görebiliyorum. 2002 yılında ilk kez ralliye başlayan başarılı sporcu, ilk araç olarak dönemin iyi sayılabilecek ralli arabası olan Mitsubishi Lancer Evo II kullanmış ve çok sevdiği spora giriş yaparak ısınmaya başlamıştır.

Ralli sporuna başladığında ilk Co-Pilotu merhum Ahmet Demirel olmuştu. Ahmet Demirel de ülkemizdeki ralli sporuna çok büyük emekleri olan bir isimdi. Mekanı cennet olsun.

2002 yılında yarışmaya başlayan Göksel Macila, sezonun ilk rallisinde yapılan Zet Karting seyirci özel etabını kazanarak gelecekte elde edeceği şampiyonluklar ve zaferlerin haberini veriyordu. Önemli olan, ilk rallisinde ilk özel etap birinciliğini kazanırken dönemin usta, deneyimli sürücüleri ile mücadele etmek de hiç de kolay değildi. Kendisinin motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmıştı bu başarısı.

Unutamadığı ralli olarak ise 2005 Yılında yapılan 28.Kuzey Kıbrıs Rallisi’ni heyecanla anlatıyor. Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin özel etaplarından olan Fota özel etabında yarışta birinci giderken etap içerisinde iki lastik birden patlatıp finişe patlak lastiklerle ulaşmayı başarmıştı. Araç içerisinde bir adet yedek lastik bulunduğu için hemen etap sonunda lastiklerden birini değiştirmiş ve bir sonraki etap olan Dikmen özel etabına 3 sağlam lastik ile gitmişti ve Dikmen özel etabını 3 lastik ve bir de jant üzerinde tamamlamıştı. O yıl şampiyon olmuştu. Bu da bize bir kez daha yukarıda yazdığımız gibi ne kadar hırslı ve azimli olduğunun bir diğer göstergesi olmuştu.

Göksel, unutamadığı bu olayları ve başarılarını anlatırken gözlerinde ralli tutkusu ve heyecanının bitmediğini anlatıyor ve bu tutkunun halen daha devam ettiğini söylüyordu. Ralli sporunda kendisine ilham veren ismin Dünyaca ünlü ismi, bir marka olan Tommy Makinen olduğunun altını çizen Göksel Macila sürüş tekniği ve tarzı olarak yine Tommy Makinen’den etkilendiğini ve benzer tarzda ralli arabasını kullanmaya çalıştığını da anlatıyor. Ralli sporunun kendisi için nefes almak gibi bir his verdiğine de değinen şampiyon sporcumuz. Kendisi için “Rallisiz bir hayat nefes alamamakla bir” diye benzetme yapıyor.

Yarışların kendisi üzerindeki en büyük etkisinin yaşam kaynağı olduğunu ve bununla birlikte yaptığı spordaki disiplinle birlikte kazanma ve başarma hırsının olduğunu bunun da kendisi için spordan gelen disiplinle nerde ne yapabileceğini, çabuk karar vermesi gereken durumlarda zorlanmadan bunu yapabildiğini, çok doğru ve sistemli çalışarak kazanma hırsı ile her şeyin başarılabildiğini söylüyor.

Ayrıca ralli sporunu yaparken belirlenen stratejiler ve analizler neticesinde kendisine de normal hayatında kazanımlar getirdiğini de dile getiriyor. En büyük hayalinin ise güzel yönetilen bir ülkede, mutlu insanlarla birlikte yaşamak olduğunu söylüyor ve bende kendisine ayni fikirde olduğumuzu belirtiyorum. Herhalde halkımızın geneli de şampiyon sporcumuzla aynı hayaller içerisindedir.

Sohbetimiz devam ederken şampiyon sporcumuz Göksel Macila misafirperverlik konusunda da iddialı olduğunu görüyorum. Kahvelerimizi içerken sohbetimize devam ediyoruz. En büyük korkusunun sevdiği, değer verdiği insanları kaybetmek olduğunu anlatıyor ve birlikte duygulanıp gözlerimiz doluyor.

Yeni bir soru ile duygusallıktan çıkmaya çalışıyoruz. Şimdiki sen geçmişteki sene nasıl bir öğüt verirdi? Düşünmeden hemen cevap veriyor. Sakın en sevdiğin tutkun olan ralli sporundan vazgeçme. Ardından diğer sorumu soruyorum. Yarıştığın dönemde en çok kimleri geçmek isterdin? Sorum üzerine yine cevap net ve hemen geliyor. “Yarıştığım dönemlerde herkesi geçmek isterdim. Çünkü ralliden önce herkes arkadaşım, dostum ama yarış sırasında hepsi rakibim olurdu ve sportmenlik kuralları içerisinde herkesi geçmek isterdim.” diyor ve gülüyoruz.

İnsanlara öğretmek istediği en önemli deneyimi ise “Çok ve doğru çalışarak, disiplinli olarak tüm başarıları, hedefledikleri her şeyi elde edebilirler ve kazanabilirler. Bunu öğretmek isterdim.” Otomobil sporlarında keşke ve iyi ki dediğiniz neler olmuştur? soruma ise, “Keşke ülkemizdeki ralli sporuna daha çok değer ve destek verilse” diyerek iç çekiyor. Bu sporu yapan bizler de aynı duyguları paylaşıyoruz.

Dünya ralli şampiyonasında yarışma imkanı olsa 2000’li yıllarda Mistubishi Evo VI ile yarışmak istediğini söyleyen Göksel Macila, beni de heyecanlandırıyor ve eminim kendisinin çalışkanlığı, disiplini, sürüş tekniği ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda da başarılı olurdu diye düşünüyorum.

Kendisini etkileyen gelmiş geçmiş en beğendiği ralli sporcuları ise Tommy Makkinen, Ahmet Şevketoğlu ve Thierry Neuville olduğunu söylüyor.

Sohbetimizin sonuna gelirken çok önemli bir de mesaj vermek istiyor Göksel Macila. Bir kez daha ralli sporuna başlarsa co-pilot olarak kesinlikle 2005 yılında birlikte grup N ve Genel klasman şampiyonu olmasında çok büyük pay sahibi olan kendisine araç içerisinde çok güven veren, motive eden, cesaretlendiren ve olumsuzluklar anında moralini yükselten Oğuz Takar ile yarışacağının mesajını veriyor.

Sohbetimizin sonuna gelirken Sayın Göksel Macila’ya değerli vaktini bana ayırdığı ve bu güzel sohbeti yaptığımız için çok teşekkür ederim. 2005 Kuzey Kıbrıs Ralli Genel Klasman ve Grup N Şampiyonu Göksel Macila-Oğuz Takar ikilisine teşekkür ediyorum ve tarihin altın sayfalarında daha nice güzel başarılarıyla zaferleriyle birlikte yer almalarını görmek istediğimizi belirtiyorum.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı