DiğerUluslararası Motorsporları

Speedway Danimarka’da devam ediyor

Uluslararası Motosiklet Federasyonu FIM'in tüm dünyada ilgiyle izlenen ve toplam 11 ayaktan oluşan toprak yarış serisi olan Speedway GP’nin dokuzuncu yarışı, 11 Eylül 2021 Cumartesi akşamı Danimarka’nın Vojens şehrindeki Vojens Speedway Center’da yapılacak.

1900’lerin başında insanoğlunun bisiklete bir motor takarak motosikleti ortaya çıkarmasından hemen sonra toprak üzerinde oval pistlerde yapılan yarışlarla speedway ortaya çıktı. İlk olarak Amerikalı yarışçı Don Johns tarafından fikri ortaya atılsa da Speedway gelişimini Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiltere’deki yarışlarla sürdürdü. Don Johns, motosikleti kaydırarak toprak üzerinde viraj alan ilk sürücüydü. O, bu yeteneğini birçok festival, fuar ve özel şovda ortaya koydu. 1920’lerin başında Johns’un motosikleti kaydırarak dönme stili Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmaya başladı ve ilk Speedway yarışı 15 Ekim 1923’te West Maitland Fuarı’nda yapıldı. Motosikletlerin gürültüsü halkı parkur kenarına topladı ve Yeni Zelanda doğumlu girişimci John Hoskins bu fikri yaymaya karar verdi.

Maitland’deki başarının ardından 1924’de bu kez Newcastle’da bir fuar için bir araya geldiler. Burada da seyircinin ilgisi çok etkileyiciydi. Bunun üzerine John Hoskins Speedway Newcastle şirketini kurdu ve başına geçti. Şirketin düzenlediği ilk yarış Newcastle’daydı ve seyirci sayısı 42bin olarak kaydedildi. Bu rakam Newcastle nüfusunun üçte biriydi.

1936’da başlayan Dünya Şampiyonası yarışlarının ardından bu seri 1995’te Grand Prix formatına dönüştü ve daha çok seyirciye ve sürücüye ulaştı Speedway, aynı zamanda İngiltere, Polonya, İsveç, Danimarka gibi ülkelerde yapılan liglerle büyük bir pazara dönüştü. Diğer motorsporlarının aksine teknolojiyi geleneğin arkasında tutan Speedway’de motosikletlerde hiçbir elektronik destek ve dijital öğeler bulunmuyor. Tamamı ile mekanik ve analoğu kullanan Speedway Grand Prix’de farklar minimuma indirilmiş motosiklet ayarları, sürücü yeteneği ve kullanılan lastiğe göre ortaya çıkıyor.

Speedway GP Bu Haftasonu Danimarka’da
Bir önceki yarış olan Rusya Grand Prix’sinde podyuma çıkan Anders Thomsen ve serinin genç isimlerinden Leon Madsen kendi evinde, kendi seyircisi karşısına çıkacak. Ama tüm gözler şampiyonada ilk iki sırada yer alan ve aralarında sadece üç puan olan Bartosz Zmarzlik ve Artem Laguta üzerine olacak. Fredrik Lindgren ve Maciej Janowski gibi isimlerin de zirve mücadelesine ortak olması beklenirken 14bin seyirci kapasiteli Vojens Speedway Center’ın dolması bekleniyor.

Şampiyonada ANLAS Dominasyonu
Toprak zeminde freni olmayan motosikletlerin çılgın mücadelesi olarak bilinen Speedway şampiyonasında son üç yıldır Türk lastik üreticisi Anlas’ın mühendislerin verdiği emekler 2021 sezonunda meyvesini veriyor. Tamamı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Anlas yarış lastiklerinin seri sponsorlarından biri olduğu Speedway Grand Prix’de 2021 sezonunda şu ana kadar sekiz yarış koşuldu.

Koşulan sekiz yarış sonunda şampiyonada 139 puanla lider durumda olan Bartosz Zmarzlik ile ikinci sıradaki Anlas pilotu Artem Laguta arasında çok ciddi bir mücadele bulunmakta. Artem Laguta kendi evinde aldığı birincilikten sonra puan farkını bire indirirken onu, 108 puanla Fredrik Lindgren, 105 puanla Emil Sayfutdinov ve 91 puanla Maciej Janowski takip ediyor. 1– 2 Ekim 2021 tarihleri arasındaki çifte yarış ile sona erecek olan FIM Speedway Grand Prix’de mücadele eden 16 pilotun tamamı Anlas lastiklerini tercih ederek, markaya olan güvenlerini ortaya koydular.

Takvim, puan durumu, ve tüm bilgiler için FIM Speedway GP resmi sitesi: www.speedwaygp.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı