KKTC KLASİK OTOMOBİLSimavi AşikYazarlar

Simavi Aşık: Hükümete Çağrımdır

Merhaba değerli Klasikçi arkadaşlarım..

Hükümetin 24 Temmuz 2014 Perşembe günü yayınlamış olduğu ve 23 Ekim 2014 tarihinde sona erecek olan Kararname’nin süresinin uzatılması için Hükümete buradan çağrı yapmak istiyorum.

Araç Kayıt Dairesinde vatandaşlar altalta üstüste. Ne zaman gidilse birkaçyüz kişi sırada beklemekte. Araç Muayene merkezinde de durum aynı. Sürekli olarak çok uzun bir araç kuyruğu var. İnsanlar ellerinde para, işlem yapabilmek için işkence çekmekte.

Araya giren grevler ve bayram tatili de süreyi kısaltmakta ve bu yüzden önümüzdeki günlerde yığılmanın artacağının işaretleri gelmekte.

Hükümet, eğer yasal bir engel yoksa, bu emirnamenin süresini en az yıl sonuna kadar derhal uzatmalıdır. Yasal bir engel varsa, yeni bir emirname ile süreyi uzatmalıdır.

Aslında klasik otomobiller için süre diye birşey de olmamalı. Klasik otomobillerin tamiri ve restorasyonu kısa sürede yapılabilecek şeyler değildir. Yeniden kayıt için müracaat anında elinde Klasik Otomobil Tanıtım Kartı olanlar, süreye bakılmaksızın işlem yapabilmelidir.

Aslında kökten çözüm için sistem değişmelidir. Örneğin Türkiye’de araç muayeneleri özelleştirilmiş ve TÜV-TÜRK tarafından yapılmaktadır. Avrupe Birliği Ülkelerinde  de durum aynıdır. Nasıl ki ülkemizde eksoz emisyon testi özel işletmeler tarafından yapılmaktaysa aynı şekilde araç muayeneleri de yetkilendirilmiş özel işletmeler tarafından yapılmalıdır.

Araç muayeneleri için ödenecek ücretlerin  de internet üzerinden ödenebilmesinin yolu açılmalı ve elinde para, işlem yapmaya çalışan insanların çile çekmesi önlenmelidir.

Tabi ki bunlardan başka alınması gereken tedbirler vardır. Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü olarak Devlet yetkililerine fikirler vermeye ve yardımcı olmaya da her zaman hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.

Başka bir yazıda buluşuncaya kadar HOŞÇAKALIN…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı