KKTC KARTINGKKTC MotorSporlarOsman PozanYazarlar

Osman Pozan: Janet Öncülay

KKTC Karting Şampiyonası’nda mücadele eden sporcularımızla röportajlarımız devam ediyor. Bu röportajlarda sporcularımızla karting sporu ve şampiyona hakkında konuşmaya devam ediyoruz. Bu yazıdaki konuğumuz Janet Öncülay.


Bu spora merakın nerden geliyor?
Küçüklüğümden beri arabalara ve motor sporlarına hep ilgi duymuşumdur. Yaşım büyüdükçe ilgim de artmaya başladı. Bu spora da bu şekilde başladım zaten.

Bu spora ne zaman başladın?
2 sene önce.

Bize biraz bu sezondan bahseder misin?
Bu sezon çok yorucu ama bir o kadar da eğlenceli bir sezondu. Ben de diğer pilotlar da birçok problem yaşadık. Tabi ki bunlar motor sporlarında olacak şeyler ama her şeye rağmen çok da güzeldi. Hava koşullarından dolayı yarışların aksadığı oldu. Yarış günü yarışılacak pistin yağmurdan dolayı değiştiği oldu ve bunlar sayesinde birçok tecrübe edindik. Eğlendik ve yarıştık.

Geçmiş yıllarda popüler olan bu spor günümüzde neden geri planda kaldı sence?
Şuan yapılan Motorsporları dalları çoğaldıkça, bir de karting sezonlarının arasına boşluk girdikçe yavaş yavaş insanların bu spora olan ilgisi ve bilgisi azaldı. Eskiye kıyasla günümüzde çok daha az karting sporuyla uğraşılıyor.

Yarışlarda başından geçen hiç unutamadığın olay nedir?
Açıkçası iki senedir yarışlarda başıma gelmeyen olay kalmadı. Her yarış bir kazanın içine karışmazsam içim rahat etmezdi.

Bize kategorinden bahseder misin?
Bu sene Senior kategorisinde yarıştım ve gerçekten hem eğlenceli hem de zorlu bir dönemdi. Beraber yarıştığım bütün sporcular gerçekten yetenekli pilotlardı.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Artık bu sporu yapmayacağım için üzgünüm ama bu iki sene bana birçok yeni şey öğretti. Babam bana bu sporla uğraşabilmem için çok şey sağladı ve Aykut Sokullu abimin bana bu sezon birçok yardımı dokundu. Yarış haftaları pistten çıkmayıp bütün gün başımızda durup bize yardım etti. Bu spor bize, herkese birçok şey öğretti. Gerek dümen kabiliyeti olsun, çizgi yakalamak olsun ilerde araba sürerken veya başka bir motor sporuyla ilgilenirken karting sporunun bize kattığı şeyler epeyi büyük olacak. Karting bütün motor sporlarının temelidir ve şuan ülkemizde çok da bilinen bir spor değil maalesef. İnşallah ilerde bu spor daha fazla büyür ve ilerler.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı