KKTC KARTINGKKTC MotorSporlarOsman PozanYazarlar

Osman Pozan: Cevdet Alptürk

Bir süre ara verdikten sonra dinlenmiş ve enerjik bir şekilde yeniden sizlerleyim. Organizasyonları devrettikten sonra KKTC Karting Şampiyonası’nda mücadele eden sporcularımızla röportajlar gerçekleştirdim. Bu röportajlarda sporcularımızla karting sporu ve şampiyona hakkında konuştuk.

İlk konuğumuz başarılı sporcumuz Cevdet Alptürk.

Bu spora merakın nerden geliyor?
Babam ve amcam bir zamanlar ralli de yarışıyorlardı. Simdi ise büyük kuzenim Cevdet Alptürk. Asıl büyük kuzenim Cevdet Alptürk sayesinde karting sporuna merak saldım. Kendisi de geçen seneye kadar Kartingde yarışıyordu ve şimdi çok başarılı bir ralli pilotu oldu. Bana karting sporunda çok yardımcı oldu. Onun sayesinde sürüşüm çok gelişti ve başarılı bir karting pilotu oldum.

Bu spora ne zaman başladın?
3 sene önce, 13 yaşımda. Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü’nün yeniden karting sporunu canlandırmasıyla kuzenim Cevdet’le birlikte biz de başladık.

Bize biraz bu sezondan bahseder misin?
Bu sezon Güney Kıbrıs’ta tüm makinelerin aynı kategoride olduğu Club Race’e katılarak yarışmacılar arasında beşinci olmayı başardım. KKTC de ise sezonun sadece ikinci yarışına katılıp Junior Kategoride birinci olmayı başardım. Sezonun tamamını koşmak isterdim fakat aynı zamanda offroad rally-sprint yarışlarına katıldığımdan dolayı antrenman yapmaya zamanım yoktu.

Geçmiş yıllarda popüler olan bu spor günümüzde neden geri planda kaldı sence?
Geçmiş yıllarda popüler olan karting sporunun geride kalmasının bana göre iki sebebi var. Birincisi her şeyin fiyatının yükselmesi ve insanların alım gücünün düşmesi. Karting sporu bildiğimiz üzere pahalı bir spordur. Aynı zamanda lastiğinden, en küçük vidasına kadar bütün parçaların döviz bazından satılması masrafları büyütüyor. İkincisi ise mekanik problemi. Adamızda nerdeyse şuan yarışan 25 yarışmacı bulunmaktadır. Mini kategorisinde 15’e yakın yarışmacı vardır fakat toplam mekanik sayısı beştir. Bu nedenle yeni başlamak isteyen yarışmacılar mekanik problemi nedeniyle karting sporunu bırakmak zorunda kalıyorlar.

Yarışlarda başınızdan geçen hiç unutamadığınız bir olay var mı?
2017’nin dördüncü yarışı. Bir hafta boyunca çok sıkı hazırlanmıştık fakat derecemiz son güne kadar rakiplerimizden 2,5 saniye kötüydü. Yarış sabahı şase ‘deki eğriliği bulduk ve düzeltip antrenmana çıktık. Rakiplerimizden 500 salise daha iyi bir derece yaptık. Yarış başladı ve son ayağa kadar birinciliğimizi koruduk. Son ayağın son iki turunda zincirimiz çıktı ve yarışı üçüncü tamamladık. Benim için çok şansız bir yarış olmuştu.

Bize kategorinizden bahseder misiniz?
Ben Junior kategoride yarışıyorum. Junior kategorisi 13-16 yaşlar arasıdır. Bir alt kategori Mini, bir üst kategori ise Seniordur.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Karting sporu bence çok önemli bir spordur. Bütün motor sporlarının anaokulu gibidir. Karting yapanlar bir zaman sonra ralli, drift veya offroad gibi sporlarda daha başarılı olabilirler.

Birçok özveri ve emekle KKOK tarafından ülkemize yeniden kazandırılan bu sporun çok daha ileriye gitmesini temenni eder, Bu keyifli sohbet için sporcumuza teşekkür ederim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı