Diğer

Kristoffersson durdurulamıyor

FIA Dünya Rallycross Şampiyonası’nda 12 yarışlık 2018 sezonunun dokuzuncu yarışı 15-16 Eylül 2018 tarihleri arasında Letonya’nın Riga Pisti’nde yapıldı. Yarışı kazanan Kristoffersson bu sezon sekizinci zaferine imza atmayı başardı.

Letonya’nın Riga Pisti, 15-16 Eylül 2018 tarihleri arasında üçüncü kez Dünya Rallikros şampiyonası’na ev sahipliği yaparken, sezonun dokuzuncu yarışında 20 “Supercar” yarışmacısı mücadele etti. 1295 metre uzunluğundaki pistte yapılan yarışın final mücadelesinde Johan Kristoffersson, Sebastien Loeb, Mattias Ekström, Timmy Hansen, Niclas Gronholm ve Kevin Hansen piste çıktı.

Yarışa ilk cepten başlayan PSRX Volkswagen pilotu Johan Kristoffersson kalkışta yerini koruduktan sonra ardına bakmadan finişe ilk sırada ulaşmayı başardı ve bu sezon sekizinci, üst üste altıncı yarışını kazanmayı başardı. Böylece bir sezonda en çok yarış kazanan pilot rekorunu da eline geçirdi.

Yarışa ikinci cepten başlayan Sebastian Loeb, ilk virajda yerini kaybederek dördüncü sıraya geriledi. Mattias Ekström harika bir kalkışla ikinci sıraya yükselirken finişe de ikinci sırada ulaşmayı başardı. Joker turunu erken atan Loeb üçüncü sıraya yükselmeyi başardı ve podyumu tamamlayan isim oldu. Bu sonuçla podyumda PSRX Volkswagen pilotu Johan Kristoffersson, EKS Audi pilotu Mattias Ekström ve Peugeot Total pilotu Sebastien Loeb yer alarak 3 takım podyuma çıkmış oldu.

Finale 3 pilotuyla çıkmayı başaran Peugeot Total takımından Loeb’ün ardından Hansen kardeşler; Timmy Hansen ve Kevin Hansen sırasıyla beş ve altıncı olurken, dördüncü sırada Hyundai pilotu Niclas Grönholm yer aldı. Letonya yarışı aynı zamanda Avrupa Rallikros Şampiyonası’nın final yarışına da ev sahipliği yaptı. Reinis Nitiss, Avrupa Rallikros Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan isim oldu.

Bu sonuçla puanını 254’e çıkaran Kristoffersson şampiyonluğa 1 adım daha yaklaştı. Sezonun tamamlanmasına 3 yarış ve maksimum 90 puan kala Kristoffersson, ikinci sıraya yükselen Mattias Ekström’e 73 puan fark açtı. Şampiyonada ikincilik yarışı ise kızıştı. İkinci Ekström’ün 181, üçüncü Andreas Bakkerud’un 178, dördüncü Sebastien Loeb’ün 176, beşinci Petter Solberg’in 174 ve altıncı Timmy Hansen’in 163 puanı bulunuyor.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı