DiğerUluslararası Motorsporları

İsveç Rallikros yarışını Eriksson kazandı

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda sezonun altıncı yarışı İsveç’in Holjes Motorstadion Pisti’nde 6-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapıldı. Yarışı, daimi sürücülerden olmayan, wildcard ile yarışan Sebastian Eriksson kazandı.

İsveç’in %60 Asfalt, %40 toprak zeminden oluşan 1,2 kilometrelik Holjes Pisti’nde yapılan yarış, 10 yarışlık sezonun altıncı yarışı olarak yapıldı. Hafta sonu boyunca 48bin seyircinin ağırlandığı pistte muhteşem bir organizasyon gerçekleştirildi. Organizasyonun ilk bölmünde yağan yağmur yarışçılara zor anlar yaşatırken, final yarışları güneşli havada yapıldı.

Olsberg MSE takımı adına, kariyerinin dördüncü Dünya Rallikros yarışına çıkan ev sahibi pilot, sıralamalarda elde ettiği dereceyle finale ilk cepten başlama hakkını elde etti. Kalkışta Niclas Grönholm ikinci sıraya kadar yükseldi. Fakat hemen ardından joker turunu atarken Timmy Hansen’e geçildi. Üçüncü turda Kevin Hansen’in de joker’e girmesiyle Timmy Hansen ikinci sıraya yükseldi. Bir sonraki tur iki kardeş, Timmy ve Kevin temas yaşayınca Timmy’nin lastiği patladı ve son sıraya kadar geriledi. Starttan itibaren liderliği hiç kaptırmayan Eriksson, son turda ısınan aracıyla yavaşlasa da yerini korumayı başardı ve zafere ulaştı. Tampon tampona finişe ulaşan ikiliden Kevin Hansen ikinci olurken, Reinis Nittis üçüncü oldu. Damalı bayrağı dördüncü sırada gören fakat ilk turda şikanı kestiği için 5 saniye ceza alan Niclas Grönholm beşinci olurken, Kevin Abbring dördüncü oldu.

Bu sonuçla geride kalan 6 yarışta 5 farklı kazanan oldu. Şampiyonada Kevin Hansen kardeşini geçerek 131 puanla liderliğe yükseldi. Timmy Hansen 125 puanla ikinci sıraya düşerken 109 puanlı Andreas Bakkerud üçüncü sırada kaldı. Sezonun yedinci yarışı, 3-4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kanada’da yapılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı