Uluslararası MotorsporlarıWRC

Estonya Rallisi’nde ilk uzun günün lideri Rovanpera oldu

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun yedinci yarışı olan Estonya Rallisi’nde ilk uzun gün, geçilen 8 etabı ardından tamamlandı. Toyota’nın genç yıldızı Kalle Rovanpera ilk günü lider tamamlamayı başardı.

Estonya Rallisi’nde shakedown etabı dahil hızlı başlayan Toyota pilotu Kalle Rovanpera, 15 Temmuz 2021 Perşembe akşamı yapılan açılış etabını da kazanmayı başarmıştı. 16 Temmuz 2021 Cuma günü geçilen toplam sekiz etabın altısında en iyi dereceyi elde eden Rovanpera günü lider tamamlamayı başardı.

Nisan ayında yapılan Hırvatistan Rallisi’nden sonra ilk kez Hyundai’nin koltuğuna oturan Craig Breen, bir etap zaferi elde ettiği ilk uzun günü, Rovanpera’nın sadece 8.5 saniye ardında ikinci sırada tamamladı. Hyundai’nin Belçikalı pilotu Thierry Neuville ise güçlü performans sergilediği günü üçüncü ırada tamamladı. Sabah bölümünde lastik patlatarak zaman kaybeden Neuville, liderin 54.3 saniye ardında kaldı. Etaplara ilk sırada çıkan ve bu dezavantajı bir kez daha yaşayan şampiyona lideri Sebastian Ogier, Neuille’in 6 saniye arkasında dördüncü sırada yer alırken bir diğer Toyota pilotu Elfyn Evans beşinci sırada yer aldı. M-Sport Ford pilotu Teemu Suninen altıncı sırada yer alırken, Pierre Loubet yedinci sırada yer aldı.

Toyota pilotu Takamato Katsuta’nın co-pilotu Daniel Barritt’in boynunda ve belinde ağrılar olduğunu belirtmesinin ardından doktorlar tarafından Barritt’in dinlenmesi istendi. Böylece Katsuda dördüncü etabın ardından ralliden çekilmek zorunda kaldı. Ev sahibi ve rallinin favorilerinden olan Hyundai pilotu Ott Tanak iki etapta 3 kez lastik patlatınca günü tamamlayamadı.

WRC2’de Andreas Mikkelsen, Nickolay Gryazin’in 36,5 saniye önünde lider durumda. Mads Ostberg, rallinin ilk bölümlerini lider götürmesinin ardından lastik patlattı ve erken starttan dolayı 10 saniyelik ceza aldı.

Estonya Rallisi, 17 Temmuz 2021 Cumartesi günü geçilecek 9 etapla devam edecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı