Canben ÖzpaşaWRCYazarlar

Canben Özpaşa: “WRC’siz Kaldık”


13 yarıştan oluşan 2015 Dünya Ralli Şampiyonası, 15 Kasım’da son etap olan Brenig 2 (Wales Rally) geçilmesi ile son bulmuş oldu. Her ne kadar da yoğun yağışın ve beklide en az seyircinin takip ettiği etap olsada Nefeslerimizi tutarak WRC 2015’in son etabını soluksuz izledik.

Büyük Britanya Rallisi 1978’den itibaren Galler’de gerçekleşiyor. “Rally GB” olarak da bilinen bu yarışın rekorları skandinav pilotlarda bulunuyor. Çamur Rallisi olarak da bilinen  “Rally GB”de en çok yarış kazanma rekoru Hannu Mikkola ve Petter Solberg’de bulunuyor.

Petter Solberg 2003 Dünya Ralli Şampiyonluğuna “Rally GB”yi efsane bir şekilde kazanarak ulaşmıştı. Yine unutamadığım bir “Rally GB” ise 2011 yılında Şampiyonada Loeb le Hirvonen arasında puan farkı sadece 8 iken bu yarışa gelinmiş ve Loeb yarış dışı kalmış Hirvonen podyuma cıkması halinde Şampiyon olacaktı ama maalesef oda yarış dışı kalıp Loeb’e servis alanında Şampiyonluk hediye etmişti.

Galler’de ilk günden itibaren Ogier rüzgarı esti. İlk  gün tüm etapları kazanmıştı. Benim görüşüm, Ogier bu rallide tüm etaplarda en hızlı olup bu şampiyonluğu müthiş bir zaferle sonlandırmak istiyordu fakat Fransa’da yaşanan terör saldırılarından dolayı Ogier moral bozukluğu yaşadığını yarışa konsantre olamaycağımı belli etmişti ve yarış sonuna kadar diğer pilotlara da etap kazanma şansı verdi.

Evinde yarışan 2 pilot Kris Meeke ve Elyfn Evans ise ilk etaplarda çok hızlıydılar. Özellikle Citröen ve Hyundai arasındaki takımlar arası ikincilik mücadelesi için Meeke inanılmaz hızlıydı ve yarışı da ikincilikle tamamladı. Evans ise yarışı altıncı sırada tamamladı. üçüncülük basamağında ise 2015’in sürpriz pilotu ve izlerken en çok keyif aldığım pilot Mikkelsen vardı. Latvala ise ilk 2 gün ilk etaplarda yaptığı kazalarla ve yarış dışı ile Volkswagen’i biraz hırpaladı. Hyundai de ise yapılan Neuville değişikliği iyi işlemiş fakat yeterli olmamış. Citröen Markalar ikincisi, Hyundai ise üçüncü olarak sezonu tamamladı.

Yaklaşık iki ay aradayız şu an ve adeta WRC’siz kaldık. Fakat her gün WRC’deki transfer haberleri ile içimi farklı bir heyecan kaplıyor.

2016 Monte Carlo ile başlayacak ve önümüzdeki hafta ise takımlar tam anlamı ile belli olacak. Bakalım bizleri ne gibi süprizler bekliyor.

Her ne kadar da canlı izleyemesekte eski yarışları izlemekte fayda var, bu yüzden WRC’siz kalmayın!


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı