Çağın ÖzılgazWRCYazarlar

Çağın Özılgaz: “WRC Arjantin’in Kurbanları”

Geçtiğimiz hafta Arjantin’de yapılan, 2015 Dünya Ralli Şampiyonası’nın 4’üncü ayağı, bir çok ekibin sorun yaşadığı bir yarış olarak hatırlanacak. Yarışta hemen hemen sorun yaşamayan ekip yoktu. Ben de sorun yaşayanları sizler için derlemeye çalıştım.

Sebastien Ogier

Hiç şüphe yok ki Arjantin’in en büyük şoku, açılış etabında en iyi dereceyi yaptıktan sonra dinlenmeye geçen ve ertesi sabah yerini koruyarak kariyerindeki ilk Arjantin zaferini elde etmeye odaklanmış, son Şampiyon, Şampiyona lideri, Volkswagen pilotu Sebastien Ogier’in yarış dışı kalması oldu. Henüz ilk etapta motor problemi yaşayarak yarış dışı kalan Ogier, Ralli 2 hakkıyla ertesi güne başlama kararı aldı. Fakat günün 5 etabında da derece elde edemediği için her etap, en iyi derecede + 7 dakika ceza aldı. Toplamda 35 dakikalık bir dezavantaj ile ertesi güne başladı. İlk 10’a girmesi artık neredeyse imkansız olan pilotun hedefi güç etabı puanlarıydı ve 3 puanı alarak bunu başardı.

1-ogier

Jari Matti Latvala

Sezonun ilk yarışında 19 puan alan Volskwagen pilotu Jari Matti Latvala, diğer iki yarıştan üst üste puan alamamıştı ve başka bir yarıştan da puansız ayrılmaya tahammülü yoktu. Fakat Fin pilot, 5’inci etapta vites kutusu arızasıyla biraz zaman kaybetti. Ardından 8’inci etapta yoldan çıkarak biraz daha zaman kaybetti. Üçüncü sırada start aldığı sondan bir evvelki etapta ise takım arkadaşı Ogier gibi motor arızası ile finiş göremedi ve Arjantin’den de puansız ayrıldı.

Andreas Mikkelsen

Yarış öncesi Şampiyona’nın ikinci sırasında yer alan VolkswagenII pilotu Andreas Mikkelsen ise kabus gibi bir yarış geçirdi. Mikkelsen ikinci etapta lastik patlatarak yaklaşık 2 dakika kaybetti. Ardından bir önceki etapta araca verdiği hasar ile süspansiyon arızası baş gösterdi ve yaklaşık 3 dakika daha kaybetti. Ve bir sonraki etapta yarış dışı kalarak lidere göre 21 dakika daha kaybetti. Ralli2 hakkıyla ertesi gün start aldı ama son etapta kaza yaparak finiş göremedi.

3-mikkelsen

Thierry Neuville

Ralli’nin ikinci özel etabının bir diğer kurbanı Hyundai pilotu Thierry Neuville oldu. Patlayan lastiği yaklaşık 4 buçuk dakikaya mal oldu. Bir sonraki etapta ise süspansiyon arızası yaşayarak zaman kaybeden Andreas Mikkelsen’in ardında kaldı ve yine zaman kaybetti. Ralli’nin son etabı öncesi 4’üncü sıraya kadar yükselmişti ki son etapta Mikkelsen’in yaptığı kazanın aynisini yaparak yarış dışı kaldı.

 

4-neuville

Haydon Paddon

İkinci etabın ilk kurbanı Paddon oldu. Henüz 300’üncü metrede çarptığı bir kaya, motor bağlantılarına zarar verdi. Yaklaşık 45 saniye zaman kaybetti fakat o kaza bir çok aksama hasar vermişti. Bir sonraki etapta bu kazanın sebep olduğu bir çok arıza ile yine zaman kaybetti. Bu kez kayıp yaklaşık 1 dakika 15 saniyeydi. 4’üncü etapta takım pes etti ve ralli2 ile devam etme kararı alıp güne noktayı koydu. 3 etap geçmediği için zarar 21 dakikaydı. Ertesi gün 9’uncu etapta yaptığı kaza ile etabın iptal edilmesine sebep oldu. Pilot ve co-pilot yaralanmadı fakat kazada yaralanan seyircilerin olduğu açıklandı. Bu kez zarar 14 dakikaydı. Son gün koşulan iki etapta 7’nci ve 6’ncı oldu fakat ralliyi ancak 16’ncı sırada tamamlayabildi.

Lorenzo Bertelli

İtalyan pilot Lorenzo Bertelli, Ogier gibi ilk günün ilk etabında yarış dışı kaldı. Bu ona 35 dakikaya mal oldu. İkinci ve üçüncü günde geçtiği etaplarda sırasıyla 10,12,9,9 ve 8’inci olarak ralliyi ancak 19’uncu sırada tamamlayabildi. Son gün geçilen iki etapta da 4’üncü oldu. Güç etabında 1 puanı kıl payı kaçırdı ve ralliyi 11’inci sırada tamamladı.

Ott Tanak

Ott Tanak Meksika’da göle uçtuktan sonra Arjantin’de de su peşini bırakmadı. 4’üncü etaba kadar 4’üncü sırada götürdüğü rallide su geçişi esnasında kayaya çarparak tekerleğini kırdı. 3 etapta aldığı ceza ile 21 dakika geriye düştü. İkinci gün temposu yetersizdi fakat son gün koşulan iki etapta da en iyi 4’üncü dereceyi elde ederek 10’uncu sıraya kadar yükseldi ve 1 puan almayı başardı. Güç etabında 4’üncü olarak ekstra 1 puanı ise kıl payı kaçırdı.

7-tanak

Dani Sordo

Birçok kurban alan rallinin ikinci etabında direksiyon sorunu yaşadı fakat etabı Meeke’in 32 saniye ardında ikinci sırada tamamladı. Direksiyon arızası bir sonraki etapta başına bela olunca ikinci sıradan altıncı sıraya kadar düştü. Servis sonrası ilk günün son etabında en iyi dereceye imza atsa da ikinci gün su geçişinde bujiler su alınca yolda kaldı. Kaybettiği 10 dakika 4’üncü sıraya mal olsa da son gün 5’inci sıraya yükselmeyi başardı ve finiş gördü.

8-sordo

Martin Prokop

Martin Prokop kendi imkanlarıyla katılan biri olarak kontrollü sürüşüyle en az hasar alan pilotlardan oldu. 3’üncü etapta spin atan pilot biraz zaman kaybetti. 5’inci etapta ise anti rollbar arızası ile biraz daha zaman kaybetti. Toplamda yaklaşık 1 dakika 15 saniye kaybeden pilot 4’üncü sırada finiş görerek kariyerinin en iyi derecesini elde etmeyi başardı.

Elfyn Evans

Evans ilk etapta lastik patlatan Neuville’in ardında kalarak zaman kaybetti. Son etabı ise kırık süspansiyon ile geçti. İki olayda da 1 dakikanın üzerinde zaman kaybetti fakat bunlar kariyerinin ilk podyumuna engel olamadı. Evans 3’üncü sırada finiş görmeyi başardı.

Mads Ostberg

Noveç’li  pilot için çok güzel bir ralli geçti diyebiliriz. Büyük bir bölümünü ikinci sırada götürdüğü rallide tek bir sorun yaşadı. İlk etapta motoru duran Citroen pilotu yaklaşık 43 saniye kaybetti ve takım arkadaşının 18 saniye ardında ikinci sırada finiş görmeyi başardı.

Kris Meeke

Rallinin en mutlu ekibine geldik. Az denilemeyecek kadar sorun yaşadı fakat bunlar onun ilk zaferine engel olamadı. Cuma gününün ilk etabında el freni arızası yaşadı fakat etabı ilk sırada tamamlamayı başardı. Üçüncü etapta lastik patlattı, yaklaşık 19 saniye kaybetti fakat liderliği kaptırmadı. 7’nci etapta spin attı, bu kez 21 saniye kaybetti fakat liderliği yine kaptırmadı. 10’uncu etapta sensör arızası yaşadı, panik olan Meeke aracı kapatıp baştan açtı ve yoluna devam etti. Bu kayıp ile liderliği yine kaptırmadı ve kariyerinin ilk zaferine ulaşmayı başardı.

2015 World Rally Championship Rally Argentina 22th - 26th March 2015 Kris Meeke, DS, winner Worldwide Copyright: McKlein/LAT
2015 World Rally Championship
Rally Argentina
22th – 26th March 2015
Kris Meeke, DS, winner
Worldwide Copyright: McKlein/LAT

Arjantin Rallisi’nde pilotların yaşadığı sorunlar:

 

PilotArızaEtapSonuç

Lidere Göre

Kayıp

1Sebastien OgierMotor ProblemiSS2Kaldı35dk.
2Kris MeekeEl Freni ArızasıSS2Finiş Gördü0
3Dani SordoDireksiyon ArızasıSS2Finiş Gördü32sn.
4Mads OstbergMotor Stop EttiSS2Finiş Gördü43sn.
5Andreas MikkelsenLastik PatlattıSS2Finiş Gördü1dk.54sn.
6Thierry NeuvilleLastik PatlattıSS2Finiş Gördü4dk.20sn.
7Elfyn EvansNeuville’in Ardında KaldıSS2Finiş Gördü1dk.14sn.
8Haydon PaddonKırılan Motor BağlantılarıSS2Finiş Gördü45sn.
9Lorenzo BertelliSüspansiyon ArızasıSS2Kaldı35dk.
10Kris MeekeLastik PatlattıSS3Finiş Gördü19sn.
11Dani SordoDireksiyon ArızasıSS3Finiş Gördü1dk.2sn.
12Andreas MikkelsenSüspansiyon ArızasıSS3Finiş Gördü3dk.10sn.
13Thierry NeuvilleMikkelsen’in Ardında KaldıSS3Finiş Gördü16sn.
14Martin ProkopSpinSS3Finiş Gördü41sn.
15Haydon PaddonBirçok Motor ArızasıSS3Finiş Gördü1dk.16sn.
16Ott TanakTekerlek KoptuSS4Kaldı21dk.
17Andreas MikkelsenDireksiyon ArızasıSS4Kaldı21dk.
18Haydon PaddonBirçok Motor ArızasıSS4Kaldı21dk.
19Jari M. LatvalaVites Kutusu ArızasıSS5Finiş Gördü25sn.
20Martin ProkopMekanik ArızaSS5Finiş Gördü33sn.
21Kris MeekeSpinSS7Finiş Gördü21sn.
22Jari M. LatvalaYoldan ÇıktıSS8Finiş Gördü30sn.
23Haydon PaddonKazaSS9Kaldı14dk.
24Dani SordoBuji Su AldıSS10Kaldı10dk.
25Kris MeekeSensör ArızasıSS10Finiş Gördü7sn.
26Sebastien OgierDireksiyon ArızasıSS10Finiş Gördü3dk.52sn.
27Jari M. LatvalaMotor ArızasıSS11KaldıBitiremedi
28Elfyn EvansSüspansiyon ArızasıSS12Finiş Gördü1dk.12sn.
29Andreas MikkelsenKazaSS12KaldıBitiremedi
30Thierry NeuvilleKazaSS12KaldıBitiremedi

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı