Çağın ÖzılgazFORMULA 1Yazarlar

Çağın Özılgaz: “Formula 1’de Yeni Sezon Başlarken”

Her sezon yeni umutlarla başlıyoruz sezona..

Her sezon öncesi, Bu sene çok farklı olacak der, öyle umut ederiz. Yarış öncesi, sonucu tahmin edilemez yarışlar izlemeyi umut ederiz. Bol rekabet, bol çekişme izlemek isteriz.

Geçtiğimiz sene turbo motorların dönmesiyle bir bilinmez vardı. “Dayanklılık”.

Kendi motorunu üreten takımların (Mercedes ve Ferrari) avantajlı olması bekleniyordu. Beklendiği gibi oldu. Mercedes büyük bir üstünlükle sezonu tamamladı fakat Ferrari beklendiği gibi olmadı.

Takımlar geçtiğimiz sezon beklendiği gibi dayanıklılık sorunu yaşamadı. Fazla çekişme de olmadı. Mercedes takımının iki pilotuna yarışma izni vermesiyle bazı yarışlarda Rosberg ve Hamilton’un birincilik yarışını izledik. Genel olarak podyuma üçüncü sırada kimin çıkacağı yarışını izledik.

Bu sene turbo motorların ikinci sezonu. Sezon öncesi testlerde tur zamanlarının geçtiğimiz seneye göre ilerlediğini gördük. Williams ile Ferrari’nin Mercedes’e yaklaştığını gördük fakat Mercedes’in cebinde biraz daha kozu olduğunu da okuduk otoritelerden.

Takvim 20 yarışa çıkarıldı

Geçtiği miz yıldan farklı olarak bu sene Meksika Grand Prix’i takvime dahil edildi ve sezon 19 yarıştan 20 yarışa çıktı. Tarihlerdeki tek değişiklik ise Çin Grand Prix’i ile Bahreyn Grand Prix’inin yer değiştirmesi oldu, böylece sezonun üçüncü yarışı Çin Grand Prix’i olacak.

Takımların durumuna bakacak olursak..

Mercedes

Mercedes’in işi geçtiğimiz sezona göre daha zor olacak. 19 yarışta 18 pol pozisyonu ve 16 galibiyet alan Mercedes’in bu istatistikleri geliştirmesi çok zor görünüyor fakat şampiyoluğun yine en büyük adayı onlar olacak.

Ferrari

Ferrari ile motivesini nispeten kaybetmiş olan Fernando Alonso ile yollarını ayırıp 2010-2013 yılları arasında Red Bull ile 4 şampiyonluk yaşayan Sebastian Vettel’i kadrosuna katan Ferrari, sezon öncesi testlerde de ilerleme kaydettiğini göstererek galibiyet veya galibiyetler alabilecek konuma geldiğini gösterdi.

Williams – Mercedes

Kadrosunu koruyup, yeni sezona girmeye hazırlanan Williams takımı, testlerde gelişim gösteren takımlar arasındaydı. F1’in en iyi motor üreticisine sahip olan Williams geçtiğimiz sezon gösterdikleri performansın üstüne koyması bekleniyor.

Mclaren – Honda

Hayal kırıklığı adayı ise yine Mclaren takımı gibi gözüküyor. Mercedes ile yollarını ayırıp Honda ile anlaşan Mclaren, testlerde çok az kilometre kat edebildi. Hemen hemen her test gününde sorunlarla mücadele etti. Üstüne bir de kaza yapan Alonso ile sezona başlayamama eklenince kabus sürdü.

Red Bull Racing – Renault

Red Bull takımı 2009 yılından bu yana ilk yenilgisini aldı geçtiğimiz sezon. Renault motoru kullanan Red Bull, Mercedes motoru ile olan farkın kapanması için güç üreticisi üzerindeki baskısını sürdürdü. Testlerde hızını saklamış gibi gözüktüler. Küçümsenmeyecek bir rakip ve Vettel’in ayrılmasını fırsata çevirmek için bekleyen Daniel Ricciardo olacak bu sezon.

Force India – Mercedes

Sezon öncesi testlerine geç katıldılar. Son test haftasının ikinci gününde ilk kez piste çıkan VJM08 istikrarlı olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz sene olduğu gibi orta sıraların güçlü takımlarından olmaya yine aday olacaklar.

Toro Rosso – Renault

İki çaylak pilot ile şampiyona beşinciliğini hedefleyen Red Bull’un ikinci takımı Toro Rosso’da, Max Verstappen dikkatle izlenmesi gereken bir çaylak zira geleceğin yıldızı olacağı söyleniyor.

Lotus – Mercedes

Yarış kazanan otomobilden grid’in son sıralarına gerileyen Lotus takımı, Mercedes motoruna geçerek üst sıralara dönmeyi hedefliyor.

Sauber – Ferrari

Sauber takımı, Van Der Garde ile olan davaları sonucu, takıma mali destek getiren pilotlarından biri ile sözleşmesini fes etmek zorunda kalabilir. Mahkeme kararına bakılırsa Sauber, takımda istemediği Van Der Garde’yi kontrat gereği yarıştırmak zorunda.

Manor Marussia – Ferrari

Takımda muazzam bir iyi niyet var. Testlere katılamadılar ve iki çaylak pilota sahipler ama yinede umutları var.

1 saniye bile heyecanın dinmeyeceği bir sezon dilerim..

İyi seyirler..

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı