TOSFEDTürkiye Motor Sporları

Bostancı liderliğini korudu, Fahri yine podyumda yer aldı

İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İSOK) tarafından 6-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında organize edilen ve 2019 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışı olan İTO 40.İstanbul Rallisi, Castrol Ford Team Türkiye takımından Murat Bostancı-Onur Vatansever ekibinin birinciliği ile sonuçlandı. Kıbrıslı sporcu Deniz Fahri ise yine üçüncü olarak podyuma çıkmayı başardı.

Eylül ayında Dünya Ralli Şampiyonası’na Marmaris’te ev sahipliği yapacak olan Türkiye’de, şampiyonanın Türkiye Rallisi öncesi son yarışı, İstanbul Rallisi, 6-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapıldı. Şile ilçesine bağlı Ballıca, Göçbeyli, Oruçoğlu ve Bıçkıdere çevresindeki 238,73 kilometrelik toplam 10 toprak etapta koşulan rallide Castrol Ford Team Türkiye takımından Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi ilk gün 4, ikinci gün 1 etap olmak üzere toplam 5 etapta en iyi dereceyi elde ederek baştan sona lider götürdüğü ralliyi kazanmayı başardı. İkili bu birinciliğin ardından 110.5 puanla Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki liderliklerini sürdürdü.

BC Vision Motorsport takımından Skoda Fabia R5 ile yarışan Burak Çukurova-Vedat Bostancı ikilisi, ikinci olarak bu sezon geride kalan 4 yarışta da ikinci olmayı başardı. Böylece Çukurova-Bostancı ikilisi 90.8 puanla şampiyonada da ikinci sırada yer aldı. Üçüncülüğü ise BC Vision Motorsport adına yarışan Kıbrıslı sporcu Deniz Fahri, Bahadır Gücenmez’in co-pilotluğunda elde etti. İlk gün istediği tempoyu yakalayamayan Fahri, ikinci gün 3 etap kazanmayı başardı ve üçüncü oladu. Ayrıca Fahri-Gücenmez ikilisi avantaj etabında da üçüncü olarak ekstra 3 puanı hanelerine yazdırmayı başardı. Fahri-Gücenmez ikilisi şampiyonada puanını 83,5’e yükseltti.

Bir diğer Kıbrıslı ekip Bora Manyera-Cem Çerkez ikilisi, güzel başladıkları rallide finişe ulaşamadılar. İlk günü beşinci sırada tamamlayan BC Vision Motorsport ekibi ikinci günün ilk etabında aracın kayıp su yoluna girmesi sonucu araç asılı kalınca yola devam edemediler.

Sınıf N birinciliği Mitsubishi Lancer EVO IX ile ferdi olarak yarışan Uğur Soylu-Mehmet Köleoğlu ekibi elde etti. İki çeker klasmanı ve Sınıf 3 birincisi Fiat Motorsporları adına Fiat Egea 1.4 T-Jet ile yarışan Fatih Kara-Bilge Ayan ikilisi olurken, Genç pilotlar klasmanı ile Sınıf 4 birinciliğini Castrol Ford Team Türkiye takımından Emre Hasbay-Batuhan Memişyazıcı ve Sınıf 5 birinciliğini ise Ford Fiesta R1 ile Hakan Kerci-Soner Çevik kazandılar.

35 yaş üzeri klasik ralli otomobillerine açık historic kategorisini Parkur Racing takımından 1976 model Ford Escort MK2 ile Engin Kap-Oytun Albayrak elde ederken, benzer bir otomobille Castrol Ford Team Türkiye takımından Kemal Gamgam-Orkun Demir ikinci ve VW Golf GTI ile Nüvit Karakaşlı-Enez Al üçüncü oldular.

Zafer Vatansever Ralli Kupası klasmanında ise, genel klasman ve kategori 4 birinciliğine ulaşan ekip Ford Fiesta ST ile Özcan Söke-Barkın Şahin olurken, Citroen C2 ile İlhan Mutluay-Cumhur Önder genel klasmanda ikinci kategori 2’de birinci ve Suzuki Baleno ile Hakan-Havva Gürel çifti de genel klasmanda üçüncü kategori 1’de birinci sırada finiş gördüler. Bu klasmanda kategori 3 birinciliğini ise Ford Fiesta ST ile Levent Şapçılar-Deniz Gümüş elde etti.

2019 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından 12-15 Eylül tarihlerinde Marmaris ve çevresinde düzenlenecek olan Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil Türkiye Rallisi olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı