KKTC KARTINGOsman Pozan

Bayraklar ve Anlamları

Motor sporlarında kişisel güvenliğiniz ve hız ne kadar önemli ise kurallar ve bayraklar da bir o kadar önemlidir. Kullanılan bayraklar yarışçılara en hızlı ve en güvenli ortamı sağlamak için ve bir yarışçıya yol göstermek için oldukça önemli bir unsurdur.

Tabii ki bu go-kart yarışları için de oldukça önemlidir. Bir go-kart yarışı esnasında, pilota pist üzerindeki tüm olan biten, kullanılan bayraklar sayesinde aktarılır. Bu yüzdendir ki, her biri farklı renk ve desenlerden oluşmaktadır.

Kısaca bir go-kart yarışında olması zorunlu olan bayrakları ve ne anlama geldiklerini görelim.

Damalı Bayrak

flg_checkered

Motorsporları dünyasında kullanılan simgeler arasından en çok bilinenidir. Yarışın ya da antrenman turunun sona erdiğini belirtir. Bayrak, aynı zamanda pilotlara pite ya da padok alanına dönüş emri anlamına da gelir.

 

Kırmızı Bayrak

kirmizi

Tüm pist görevlileri tarafından yarışın program dışı durdurulması nedeniyle sallanır. Pilotların piste dönüp, talimatları beklemesi gerekmektedir. Kırmızı bayrak, pistte ciddi hasarlı bir kaza olması nedeniyle pistin güvenliğinin zayıf olması ve acil müdahele edilmesi gereken yaralanmalarda gösterilir.

 

Mavi Bayrak

flg_blue

Arkadan daha hızlı bir aracın yaklaşmakta olduğunu belirten bayraktır. En sık kullanılan durum, arkadan tur bindirmeye gelen hızlı bir araç olduğunu öndeki sürücüye bildirme durumudur. Bu bayrağı gören pilot ilk uygun alanda yavaşlayıp, arkadan gelen araca yol vermek zorundadır. Bu bayrak pit çıkışından, piste tekrar dahil olmaya hazırlanan araca arkadan daha hızlı araçların geldiğini uyarmak için de sallanabilir.

 

Sarı Bayrak

flg_yellow

Sık kullanılan bayraklardan biridir. Genellikle pistte kaza sonucu araç parçaları yayıldığını haber verir. Pilotlara aracını dikkatli sürerek yavaşlamaya hazırlanması gerektiğini bildirir. Sarı bayraklar sallanırken, diğer araçları geçiş yasaktır. Eğer sorunlu araç pistin kenarındaysa bayrak sabit tutulur. Sorunlu aracın pistte olması halinde ise bayraklar sürekli olarak sallanır. Pist geçişe tamamen kapanmışsa, çift sarı bayrak sallanır. 

 

Siyah Bayrak

flg_black

Her pilotun korkulu rüyası olan bu bayrağı gören pilotlar yarış kurallarına aykırı hareket etmesi sonucu yarıştan  diskalifiye olduğunda gösterilir. Bu bayrağı gören pilot, pite dönerek yarış pistini terketmek zorundadır.

 

Yeşil Bayrak

flg_green

Pistteki tehlikelerin sona erdiğini ve yarışın normal şartlarda devam edebileceğini bildirir.

 

Turuncu Noktalı Bayrak

flg_meatball

Sallandığı aracın numarası ile birlikte kullanılır. Araçta teknik bir problem bulunduğunu ve mekanikerlerin sorunu düzeltmesi için aracın pite dönmesi gerektiğini ifade eder.

 

Kırmızı – Sarı Çizgili Bayrak

flgstriped1ty0

Kırmızı – sarı çizgili bayrak, pilotlara pistin kaygan olduğunu bildirir. Bu durum genellik su birikintisi ya da yağ sızması nedeniyle gerçekleşir. Bayrak kaldırılana dek, pilotlar araçlarını dikkatli sürerler.

 

Beyaz Bayrak

flgwhite1af8

Piste güvenlik aracı ya da ambulans gibi yavaş bir araç girdiğini ifade eder. Pilotlara aracını dikkatli sürerek yavaşlamaya hazırlanması gerektiğini bildirir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı